Witam wszystkich

Temat poświęcony ogólnej tematyce włókien węglowych. Technologie struktura i właściwości włókien i tkanin.

Moderator: carbonek

marslo
Weryfikacja numeryczna: 5

Witam wszystkich

Post autor: marslo » pt cze 28, 2019 2:27 pm

Dzien dobry forumowi koledzy. Nazywam sie Mariusz i chcialbym sie przywitac i korzystajac z okazji zadac kilka podstawowych pytan rozpoczynajac przygode z laminatami.

Nie mialem wczesniej do czynienia z laminatami ale jest to hobby ktore chcialbym rozpoczac w swoim zyciu. Na obecna chwile posiadam garaz oraz kilka ciekawych pomyslow. No wlasnie co z reszta?

W warunkach garazowych chcialbym rozpoczac produkcje jakichs prostych elementow z wlokna weglowego. W jakie elementy wyposazenia warsztatu powinienem sie zaopatrzyc Waszym zdaniem ?
Co w zwiazku z sama chemia? w Jakie produkty powinienem sie zaopatrzyc przed samym rozpoczeciem budowania pierwszych elementow (chcialbym poznac te informacje aby wykonac kosztorys tego hobby)
Czy znacie jakies dobre firmy w Wielkiej Brytanii ktore oferuja produkty do produkcji laminatow weglowych ?

Raz jeszcze goraco witam i przepraszam za brak polskich znakow.

marslo

Re: Witam wszystkich

Post autor: marslo » ndz cze 30, 2019 7:06 pm

Podbijam temat drodzy koledzy!

Arthor

Post autor: Arthor » pn lip 01, 2019 11:59 pm

Cześć,
miło widzieć, że ktoś jeszcze interesuje się tym forum. Jak zapewne sam zauważyłeś, forum mocno podupadło. Rok temu próbowałem je trochę na nowo rozruszać, ale nie na wiele się to zdało... Natomiast powstała grupa na facebooku związana z tym forum i tam ludzie rzeczywiście zaglądają.
Co do Twoich pytań (zaznaczę tylko, że w pracy z carbonem jestem raczej początkujący, natomiast mam doświadczenie z włóknem szklanym i poliestrami):
Najpierw pytanie: dlaczego włókno węglowe? Ogólnie włókno węglowe ma tylko dwie zalety w stosunku do pozostałych: jest ładne i sztywne. Więc jeśli chodzi Ci o efekt wizualny, to nie ma innego wyjścia i trzeba iść w carbon. Albo jeśli element MUSI być bardzo lekki. Ale jeśli i tak planujesz dany element lakierować i nie musi być super lekki, to może lepiej zacząć od dużo tańszego włókna szklanego (kevlaru nie polecam, mimo że jest dużo wytrzymalszy od obu powyższych. Praca z nim jest delikatnie mówiąc uciążliwa) i żywicy poliestrowej.

marslo

Post autor: marslo » wt lip 02, 2019 11:42 am

Czesc Arthor i wybacz raz jeszcze brak polskich znakow.

Nie korzystam z facebooka - nie posiadam takiego, ale moze warto zalozyc chociazby "fikcyjne konto" bo coraz wiecej grup wlasnie sie tam przenosi, chociazby grupa gokartowa do ktorej naleze, ale do rzeczy. Zainteresowalem sie wloknem weglowym poniewaz uwazam ze warto zainwestowac w jego zrozumienie oraz produkce czas oraz pieniadze. Osobiscie uwazam ze jest to o wiele bardziej rozwojowy kompozyt (ale to tylko moje przemyslenie), uwazam rowniez ze umiejetnosci pracy nad wloknem weglowym moga byc transferowane do wlokna szklanego, kevlaru itp. Praca nad wloknem weglowym pozwoli mi w przyszlosci realizowac moje gleboko zakorzenione pasje zwiazane z wyscigami czy zeglarstwem, ale to tylko plany na przyszlosc. Pracujac rowniez przy wloknie weglowym bede ocieral sie o wlokno szklane robiac chociazby formy. Jestem otwarty na wskazowki i dyskusje, jestem absolutnym amatorem w tej branzy i chcialbym rozpoczac od podstaw.

Pozdrawiam Mariusz!

ODPOWIEDZ