Sterownik pieca do wygrzewania laminatu epoxy

Techniki i narzędzia do laminowania

Moderator: carbonek

Arthor
Posty: 5
Rejestracja: pn mar 05, 2018 12:18 pm
Weryfikacja numeryczna: 5

Sterownik pieca do wygrzewania laminatu epoxy

Post autor: Arthor » sob lip 28, 2018 3:55 pm

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc przede wszystkim witam wszystkich serdecznie.
2 słowa o mnie: mieszkam we Francji i od roku na poważnie zajmuję się laminatami - szkolenie zawodowe zakończone egz państwowym i od pół roku pracuję w laminatach poliestrowych (jachty, baseny). Szkło i poliestry mają potencjał, są tanie i łatwe w obróbce, ale mają swoje ograniczenia. Dlatego coraz bardziej myślę o rozpoczęciu pracy z żywicą epoxy. Kompletuję sprzęt i materiały, zbudowałem pompę próżniową z silnika od lodówki (ciągnie jak dzi*k@ na wyjazdówce ;-) ) i w praktyce oprócz czasu, brakuje mi już tylko pieca do wygrzewania.
Trochę szukałem i rozsądnym sterownikiem do pieca wydaje się Inkbird 110, do kupienia za 40 euro ze stycznikiem i czujnikiem temp. Nie znalazłem jednak informacji, czy da się w nim ustawiać szybkość przyrostu (i spadku) temperatury czy jest tylko ON/OFF i grzeje ile fabryka dała aż do temperatury docelowej.
Znacie jakiś inny sterownik, najlepiej z ekranem wyświetlającym krzywą temperatur (aktualnej i docelowej)? Najlepiej w miarę gotowe rozwiązania, bez programowania arduino, itp...
Znalazłem jeszcze Tiny Reflow Controller ale nie wiem czy się dla mnie nada...
PS. Mam nadzieję, że uda się rozruszać to forum :-)

Arthor
Posty: 5
Rejestracja: pn mar 05, 2018 12:18 pm
Weryfikacja numeryczna: 5

Re: Sterownik pieca do wygrzewania laminatu epoxy

Post autor: Arthor » pt paź 19, 2018 1:58 pm

Tak więc kupiłem sterownik Inkbird 106VH z czujnikiem "K" i stycznikiem. Obudowałem w zgrabną skrzyneczkę i na sucho działa elegancko. Skalibrowałem czujnik (w gotującej wodzie wskazywał maksymalnie 98,6C, w wodzie z lodem -0,6C. Dodałem poprawkę +1C i chyba będzie dobrze.

Obrazek

Niestety nie jest to sterownik automatyczny, nie ma możliwości zaprogramowania całego cyklu wygrzewania (wzrost, trzymanie i spadek temperatury), więc trzeba będzie ręcznie w pewnym momencie zmniejszyć temperaturę do pokojowej.
Dodatkowo (chyba) nie mogę ustawić krzywej przyrostu temperatury (np. 1stC/minutę), tylko siłę przyrostu i w oparciu o to sterownik ustala krzywą grzania - najpierw szybciej, później bardzo powoli.
Jeszcze nie testowałem, ale myślę że będzie użyteczny.

ODPOWIEDZ